počítače znojmo

pocitace znojmo

pocitac znojmo

počítač znojmo

pc znojmo

notebooky znojmo

notebook znojmo

tablety znojmo

tablet znojmo

opravy pc znojmo

oprava pc znojmo

servis pc znojmo

opravy počítačů znojmo

oprava počítačů znojmo

servis počítačů znojmo

opravy počítače znojmo

oprava počítače znojmo

servis počítače znojmo

opravy pocitacu znojmo

oprava pocitacu znojmo

servis pocitacu znojmo

opravy pocitace znojmo

oprava pocitace znojmo

servis pocitace znojmo

oprava notebook znojmo

opravy notebook znojmo

servis notebook znojmo

oprava notebooku znojmo

opravy notebooku znojmo

servis notebooku znojmo

oprava notebooků znojmo

opravy notebooků znojmo

servis notebooků znojmo

oprava tabletu znojmo

opravy tabletu znojmo

servis tabletů znojmo

oprava tabletů znojmo

Kategorie: Malý blog

ICQ vs Jabber

ikonka Volné pokračování článku ICQ tak trochu jinak, který ukáže ...

 

V minulém jsme si řekli pár (ne)pěkných věcí o ICQ a nyní se podíváme na nejpoužívanější sít na světě se jménem Jabber a začneme hned zprudka srovnávací tabulkou.

  ICQ Jabber
Poskytovatel AOL (America-on-line) Kdokoliv, velké množství
Protokol OSCAR XMPP
Licence uzavřená otevřená
Identifikace uživatele ICQ číslo username@hostname
Šifrování ne ano
Neomezený počet kontaktů ne ano
Ochrana před SPIM ne ano (více možností)
Originální klient ano ne
Svobodná volba klienta ne ano
Komunikace do jiných sítí ne ano
Možnost firemního použití ne ano
Možnost provozu vlastního serveru/sítě ne ano

Výhodné z pohledu uživatele
Záleží na preferenci uživatele
Nevýhodné z pohledu uživatele

Srovnání obou sítí/protokolů je poměrně jednoduché. Zelenou barvou jsem označil vlastnosti, které vycházejí uživateli maximálně vstříc, červenou pak ty, které uživateli život komplikují. Samozřejmě jsem si vědom, že se zde najde velká řada uživatel, kterým některé nebo dokonce všechny červené položky budou "ukradené". Proto bych prosil ty, kterým restrikce a zákazy vyhovují, aby se v klidu vyjádřili pod článkem, a nenadávali tady, že například otevřený protokol je jim na nic. Není to totiž pravda.

Co se týče identifikace uživatele, za mnohem lepší považuji způsob username@hostname, protože je zapamatovatelný. Pochybuji, že si někdo pamatuje 9 místná čísla svých přátel. Na druhou stranu jsem tyto vlastnosti označil žlutě, tedy neutrálně. Jak je vidět, samotný protokol OSCAR není proti XMPP žádný technologický či uživatelský zázrak. Pojďme se tedy přesunout k jednotlivým klientům (programům).

Klienti

Z tabulky vyplývá několik zajímavých poznatků:
  • Pro síť ICQ existuje řada alternativních klientů, žádný z nich však NELZE legálně bez porušení podmínek daných společností AOL používat (za všechny jmenujme velmi oblíbený QIP)
  • Síť ICQ je z pohledu uživatele maximálně restriktivní
  • Uživatelé Linuxu a dalších unix-like OS nemohou legálně používat ICQ
  • Uživatelé klienta ICQ nemohou komunikovat s uživateli ostatních sítí
  • Pro uživatele sítě jabber není nutné používat multi-protocol klienta, pokud chtějí komunikovat s ostatními sítěmi. Záleží na Poskytovateli služby, zda provozuje transporty do ostatních sítí.

Čeští poskytovatelé

Nyní se dostáváme k tomu pro nás nejdůležitějšímu, a to srovnání 2 konkrétních služeb v ČR. Jediným světovým poskytovatelem služeb ICQ je společnost America-on-line (AOL), které v poslední době dělá v našich končinách "dealera" společnost Atlas.cz. Naproti tomu, jenom v ČR je několik poskytovatelů služeb sítě Jabber, a to ať už komunitních, nebo komerčních. Za nejlepší český Jabber server bývá mnohými považován Jabbim s několika aliasy (jabbim.cz, jabber.cz, jabbim.com, njs.netlab.cz atd.) Tento server provozuje spolčnost HumboldTek. s.r.o.

Než se podíváme na následující grafické srovnání, řekněme si něco o hodnocení. Do hodnocení byly zahrnuty pouze služby přímo propojené nebo dostupné z IM klienta. Pokud společnost provozuje další služby, nesouvisející s IM, třebaže používají stejný uživatelský účet, nebyly do hodnocení zahrnuty (porovnáváme pouze IM služby). Veškeré informace vycházejí z oficiálních dostupných informací poskytovaných oběma poskytovateli na jejich webu a z osobních zkušeností autora. Pokud, zejména u ICQ, nějaká doplňková služba chybí, není to chyba záměrná a dopředu se za ni omlouvám.

Z poslední tabulky lze vypíchnout několik zajímavých informací. Web o ICQ společnosti Atlas je poměrně přehledný, nicméně poskytuje pouze základní informace a možnost stažení Atlas klienta. V porovnání s webem Jabbim.cz je velice chudý a zejména absenci obsáhlejších návodů hodnotím záporně. Jeho dnešní konkurent Jabbim.cz je rovněž velmi přehledný, ale také bohatý na informace, k dobru je třeba také přičíst existenci několika jazykových mutací. Proto web Atlasu hodnotím znaménkem "-" a jabbim znaménkem "+". Nabídka doplňkových služeb více-méně kopíruje možnosti jednotlivých sítí/protokolů. Velkým plusem ICQ/Atlasu je podpora komunikace hlasem, na niž se v sítí Jabber zatím stále čeká. V ostatních oblastech si většinou lépe vede Jabber, kde je jistě příjemný fakt, že můžeme využívat služeb více různých poskytovatelů najednou a také možnost komunikovat s ostatními sítěmi, kde jedinou překážkou můžou být podmínky použití cílové sítě.

Tento článek, ať už působí jakkoli, nemá za cíl kohokoli přesvědčovat o tom, jakou síť má pro svůj IM používat. Cílem tohoto článku je pouze snaha, porovnat 2 významné možnosti IM v ČR a nastavit uživateli zrcadlo, ve kterém ať si každý vidí, co chce. Do dnešního porovnání by se ještě určitě dala zařadit síť MSN. Bohužel jako autor s ní nemám žádné zkušenosti. Pokud by někdo z čtenářů měl chuť a možnost poreferovat pro ostatní o možnostech MSN a představit nám ho, rád uvítám.

Zvědavým a informace chtivým čtenářům vřele doporučují následující zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/IM_Comparison
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_instant_messaging_protocols
http://icq.xmpp.cz

Článek byl převzat ze serveru www.ddworld.cz a básledně upraven.

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.