počítače znojmo

pocitace znojmo

pocitac znojmo

počítač znojmo

pc znojmo

notebooky znojmo

notebook znojmo

tablety znojmo

tablet znojmo

opravy pc znojmo

oprava pc znojmo

servis pc znojmo

opravy počítačů znojmo

oprava počítačů znojmo

servis počítačů znojmo

opravy počítače znojmo

oprava počítače znojmo

servis počítače znojmo

opravy pocitacu znojmo

oprava pocitacu znojmo

servis pocitacu znojmo

opravy pocitace znojmo

oprava pocitace znojmo

servis pocitace znojmo

oprava notebook znojmo

opravy notebook znojmo

servis notebook znojmo

oprava notebooku znojmo

opravy notebooku znojmo

servis notebooku znojmo

oprava notebooků znojmo

opravy notebooků znojmo

servis notebooků znojmo

oprava tabletu znojmo

opravy tabletu znojmo

servis tabletů znojmo

oprava tabletů znojmo

Kategorie: Malý blog

ICQ tak trochu jinak

ikonka Netradiční pohled na český fenomén používání ICQ, komunikačního protokolu ...

Jako jeden z fenoménů poslední doby lze označit Instant messaging (posílání zpráv přes internetové kecálky). Možnost přímé interaktivní komunikace v reálném čase si našla miliony příznivců po celém světě. Jinak tomu není ani v ČR. Situace v ČR se ovšem přece jen od zbytku světa liší. Češi totiž z naprosto nepochopitelných důvodů, masově používají ICQ. Nedávno se jeden IT magazín pokusil zmapovat, jaké vlastnosti a parametry očekávají jeho čtenáři od IM klienta/protokolu.

ikonka

Jednotlivým vlastnostem jako centralizace, otevřenost, multiplatformnost..., měli čtenáři přisoudit číselné hodnocení podle stupně důležitosti. Na základě ohodnocení jednotlivých vlastností získali redaktoři časopisu obraz o tom, jakou IM službu si jeho čtenáři přejí. ICQ bylo této představě vzdáleno nejvíce ze všech! Přesto téměř všichni čtenáři uvedli, že používají ICQ.

ICQ protokol vznikl v Izraeli a jeho název je zjednodušeným zápisem výrazu "I seek you". Po krátkém rozvoji sítě bylo pohlceno americkou společností America ON-Line (AOL) provozující konkurenční AOL Instant messaging (AIM). Společnost AOL ovšem síť ponechala v samostatné podobě a tak dnes provozuje dvě nezávislé IM služby: ICQ a AIM. Vraťme se ale k ICQ. ICQ na celém světě používá 4 miliony uživatel, z toho 1,5 milionu tvoří právě Češi! Zbytek tvoří Slováci a Izraelci. Na západ od nás je ICQ velkou neznámou a jeho podíl na IM se blíží k nule. Na otázku, proč zrovna Češi ICQ tak masově používají, NENÍ snadné najít odpověď! Proč? Stačí si přečíst licenční podmínky.

Licence ICQ

Jak jsem již uvedl, celkem 1,5 milionu lidí v ČR používá služeb ICQ. Nyní se tedy podívejme s čím průměrný Čech "souhlasí":

 • jakýkoli obsah odeslaný v síti ICQ nepatří vám, ale společnosti AOL (nemáte žádné právo na soukromí)
 • pokud vaše konverzace způsobí nějakou škodu (velmi hypotetická možnost - nedovedu si představit) jste povinni ji společnosti AOL uhradit
 • souhlasíte s tím, že v případě jakéhokoli sporu se společností AOL, se dostavíte k soud v americké Virginii
 • souhlasíte s tím, že vaše osobní data budou zpracovávána ve spojených státech
 • souhlasíte s tím, že nebudete používat jiný SW než ten, který vám dodala společnost AOL (všechny neoriginální klienti typu Miranda jsou nelegální!)
 • SW nesmějí používat lidé mladší 13 let. (co asi dělají všichni čeští „puberťáci"?)
 • Při používání SW musíte sledovat reklamu. Jakékoli její odstranění je protiprávní
 • licenční podmínky se mohou kdykoli změnit. Jste povinni je číst každých 30 dní

Osobně si nedovedu představit člověka při smyslech, který by s takovými podmínkami souhlasil. Vy také s některými nesouhlasíte? Proč tedy ICQ vlastně používáte?

Problematické vlastnosti ICQ

 • nespolehlivost, výpadky jsou denním chlebem
 • absence šifrování komunikace, kdokoli si může "odposlechnout" váš soukromý rozhodvor a to nemluvím o tom, že společnosti AOL jste dali souhlas vaši soukromou konverzaci třeba otisknout v Blesku
 • Centralizace sítě, výpadek centra způsobí fatální pád celé sítě (viz první bod)
 • kdokoli si může zjistit váš status, autorizace nefunguje
 • oficiální klient je přímo lapač pro všemožné viry a červy
 • závislost na jednom poskytovateli služeb (AOL), tzn. že nemůžete posílat zprávy uživatelům využívajících služeb jiných poskytovatelů (představte si, že máte email na seznamu, a můžete posílat emaily jen lidem, kteří mají email taky na seznamu)

Že by toto byly kýžené bonusy, které přesvědčily českého uživatele o kvalitách ICQ? Proč to došlo až tak daleko? Osobně odhaduji, že 99% uživatelů ICQ v ČR jej používá jen proto, že jej mají všichni ostatní. Je to tedy jakýsi efekt sněhové koule jedoucí z kopce. Člověk se přidá, protože to má soused a ten to má kvůli svému sousedu atd. a nakonec to všichni používají, ale nikdo vlastně neví proč ... Však to mají ti ostatní!

miranda

Máme alternativu?

Celosvětové statistiky použití IM vypadají nějak takto: (nejvýznamnější hráči)

 1. Jabber/XMPP - až 90 milionů a stále přibývá
 2. AIM - 53 milionů
 3. MSN - 27 milionů
 4. Yahoo - 22 milionů

nyní pár příček přeskočíme a podíváme se dolů, kde se plácá ICQ

 • ICQ - 4 miliony (vč. 1,5 milionů v ČR

Tohle je vskutku názorná statistika. ICQ je zcela bezvýznamnou sítí, jejíž služeb skoro nikdo využívat nechce. Na čelních pozicích se vyskytuje Jabber, jehož počet uživatelů neustále narůstá. Decentalizovaná sít Jabber založená na otevřeném protokolu XMPP je pravým opakem toho co přestavuje ICQ. A byl to právě Jabber, kterého si "vybrali" čtenáři v anketě, zmiňované na začátku článku. Je to Jabber, který nejlépe odpovídal představám čtenářů o IM. Přesto pochybuji, že někdo z nich pochopil svůj omyl, ICQ odinstaloval, a svým kontaktům řekl, že s podmínkami použití této služby nesouhlasí a tudíž končí. 95% kontaktů by to totiž stejně nepochopilo ... Na legálnost SW, Licenční podmínky, a bezpečnost SW se totiž v ČR kašle. Situace v českém IM je toho obrazem.

Pozn. redakce: S obsahem článku lze i nesouhlasit. Oblíbenost ICQ v ČR je skutečně velkou záhadou. Sám ho mám samozřejmě také a musím se přiznat, že jsem v dobách zakládání účtu podmínky nečetl :). Navíc je sám porušuji, za což se mohu firmě AOL jedině omluvit, ale jejich strašného klienta ICQ používat rozhodně nechci a nebudu. QIP je pro ICQ protokol celkem dobrou volbou, ovšem jako nejlepší se jeví Miranda. Bohužel používat ICQ protokol právě proto, že je v ČR tolika rozšířený je pro mě nutnost, vzhledem ke svým dalším kontaktům je pro mě, ale také nutnost zřídit si i právě jeden z rozšířenějších protokolů ... ale o tom až někdy přístě.

Vyjádřete své názory na ICQ jako službu a klineta v komentářích pod článkem.

Základní pojmy použité v článku:

 • služba: - produkt, který využíváme. V našem případě je to možnost komunikace způsobem, který se nazývá Instant messaging (IM)
 • poskytovatel: - subjekt, který provozuje danou službu na svém HW, případně ve své síti
 • síť: - zpravidla se jedná o virtuální síť vytvořenou v Internetu (případy, kdy vám poskytovatel pronajme i fyzicky kus drátu jsou velice výjimečné)
 • protokol - Je to jakýsi jazyk, pomocí kterého se jednotlivé body v síti dorozumívají
 • klient - program, který umožňuje uživateli komunikovat prostřednictvím protokolu v dané síti

Článek převzat ze serveru www.ddworld.cz a následně upraven.

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.