počítače znojmo

pocitace znojmo

pocitac znojmo

počítač znojmo

pc znojmo

notebooky znojmo

notebook znojmo

tablety znojmo

tablet znojmo

opravy pc znojmo

oprava pc znojmo

servis pc znojmo

opravy počítačů znojmo

oprava počítačů znojmo

servis počítačů znojmo

opravy počítače znojmo

oprava počítače znojmo

servis počítače znojmo

opravy pocitacu znojmo

oprava pocitacu znojmo

servis pocitacu znojmo

opravy pocitace znojmo

oprava pocitace znojmo

servis pocitace znojmo

oprava notebook znojmo

opravy notebook znojmo

servis notebook znojmo

oprava notebooku znojmo

opravy notebooku znojmo

servis notebooku znojmo

oprava notebooků znojmo

opravy notebooků znojmo

servis notebooků znojmo

oprava tabletu znojmo

opravy tabletu znojmo

servis tabletů znojmo

oprava tabletů znojmo

Kategorie: Malý blog

Hacking, aneb jak to všechno začalo

Před několika lety jsem si prohlížel skříně, ve kterých byla v Laboratořích umělé inteligence na MIT umístěna PDP-10, a všiml jsem si malého přepínače přilepeného ke kostře jedné z nich. Byl dělaný podomácku, pravděpodobně jej přidal nějaký hacker z laboratoří (nikdo však neví kdo).

Neznámého přepínače na počítači se přirozeně nikdo, kdo neví, co přesně dělá, nebude dotýkat. Mohlo by to shodit celý systém. Popisky na tomto spínači se ale zdály úplně bezcenné. Měl dvě pozice a na jeho kovovém těle byla napsána slova „magický“ a „magičtější“. Vypínač byl v pozici „magičtější“.

Zavolal jsem jiného hackera a ukázal mu to. Ani on předtím přepínač nikdy neviděl. Když jsme jej lépe prozkoumali, zjistili jsme, že do něj vede pouze jeden drát! Druhý drát mizel někde v bludišti kabelů uvnitř počítače. Je dobře známým základním principem elektřiny, že vypínač, do kterého nevedou alespoň dva kabely, nemůže dělat vůbec nic. Tenhle byl připojen pouze na jedné straně. Z té druhé žádný drát nevedl.

Bylo nám hned jasné, že se jednalo o něčí hloupý vtip. Přesvědčeni, že je spínač takto nefunkční, přepnuli jsme jej do druhého stavu. Počítač se okamžitě zastavil. Asi si neumíte představit, jak nás to překvapilo. Přešli jsme to tehdy jako náhodu, ale i tak jsme vypínač nastavili do pozice „magičtější,“ než jsme znovu počítač spustili.

O rok později jsem příběh vyprávěl ještě jednomu hackerovi, myslím, že to byl David Moon. Začal pochybovat o mém duševním zdraví, podezříval mne z víry v nadpřirozené schopnosti toho spínače. Možná si dokonce myslel, že ho oblbuji nějakým falešným mýtem. Abych mu to dokázal, zavedl jsem ho k magickému spínači. Stále byl přilepený na kostru skříně a stále pouze s jedním zapojeným kabelem; samozřejmě v pozici „magičtější.“

Podrobně jsme vypínač prohlédli a prozkoumali jediný kabel, který z něj vedl. Ukázalo se, že byl přes kabely uvnitř počítače napojen na uzemňovací kolík. To jeho neužitečnost zdvojnásobovalo. Nejen, že byl z hlediska elektrostatiky nefunkční, ale dokonce byl připojen na místo, kde by stejně nemohl nic ovlivnit. Tak jsme jej vypnuli. A počítač se ihned zhroutil.

Šli jsme tehdy pro Richarda Greenblatta, hackera, který na MIT strávil mnoho času. Ani on si vypínače nikdy předtím nevšiml. Prohlédl jej, prohlásil, že je k ničemu, vzal velké nůžky a odstřihl ho. Znovu jsme spustili počítač a od té doby fungoval skvěle.

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.