počítače znojmo

pocitace znojmo

pocitac znojmo

počítač znojmo

pc znojmo

notebooky znojmo

notebook znojmo

tablety znojmo

tablet znojmo

opravy pc znojmo

oprava pc znojmo

servis pc znojmo

opravy počítačů znojmo

oprava počítačů znojmo

servis počítačů znojmo

opravy počítače znojmo

oprava počítače znojmo

servis počítače znojmo

opravy pocitacu znojmo

oprava pocitacu znojmo

servis pocitacu znojmo

opravy pocitace znojmo

oprava pocitace znojmo

servis pocitace znojmo

oprava notebook znojmo

opravy notebook znojmo

servis notebook znojmo

oprava notebooku znojmo

opravy notebooku znojmo

servis notebooku znojmo

oprava notebooků znojmo

opravy notebooků znojmo

servis notebooků znojmo

oprava tabletu znojmo

opravy tabletu znojmo

servis tabletů znojmo

oprava tabletů znojmo

Kategorie: Malý blog

Definice Ajťáka

Určitě trávíte na počítači spoustu času, ať už hraním, surfováním, nebo sledováním internetové televize. Lidi, o kterých zde dnes bude řeč jsou ale o kapku jiní, chcete-li zajímaví. Řeč bude o tzv. počítačových šílencích, expertech, respektive v odborné terminologii půjde o Ajťáky. Pořád nevíte, o koho že se to jedná? Není nic lehčího než se proklepnout k samotnému obsahu tohoto článku.

Určitě slýcháte od svých blízkých časté rady a tipy k "nezaplacení" o tom, jak nemáte trávit na počítači tolik svého volného času, a jak se z Vás stávají závisláci, v horších případech trosky. Co by si asi tak vaši "spasitelé" pomyslili o lidech, kteří snad ani nespí a téměř všechen čas, jenž mají na svém kontě "prošustrují" právě na své nejoblíbenější "věčičce", která je nám všem známá pod pojmem PC.

Každý den se setkáváme s lidmi, kteří věnují své zálibě více času, než je zdrávo. Dnes bude řeč o lidech, jenž s počítačem tráví skoro všechen svůj volný i nevolný čas, a jsou skutečnými mistři ve svém oboru. Řeč je o počítačových šílencích, chcete-li géniech. Nechávají si řikat Ajťáci a jsou vysoce nebezpeční. Napad-ne li vás otázka, kde že se vlastně vzalo toto vskutku neobyčejné označení, mám pro vás velmi jednoduché vyvětlení. Označení vzniklo z anglické zkratky IT ( Aj Tý), neboli informační technologie. Být Ajťákem není vůbec jednoduché, respektive se dá tento typ člověka považovat za odborníka, ne-li elitu ve své práci, což znamené, že jím nemůže být každý. Tento článek věnuji právě těmto zajímavým tvorům, a pokusím se Vám tyto lidi alespoň částečně přiblížit.

Definice, aneb kdo to vlastně Ajťák je?

Je to holka, nebo kluk, který má většinou u sebe neustále počítač. Buď laptop, nebo palmtop nebo jiné jak říkáme stříbrné krabičky – mobil, foťák, mp3 a možná existují i nové stříbrné krabičky, o kterých my nemáme ani ponětí. Ajťák už ale o nich ví.V běžném životě si nic nepamatují a jsou zmatení. V takovém případě jim pomáhá manželka, nebo přítelkyně, ale i maminka, protože ajťáci první dvě osoby často nemají.

Ajťáci jsou prý velmi líní, neochotní, naivní a arogantní lidé, kteří nechovají úctu téměř k vůbec nikomu, a rádi se vysmívají běžným uživatelům. Většina z Vás si je představí jako tlusté, vyžrané lidi, kteří celé dny prosedí na židli, pričemž se neustále cpou pizzou, kterou s obrovskou radostí zapíjí nějakým kalorickým nápojem. Ajťáci jsou zkrátka jiní, i když spousta zaměstnanců by raději řekla divní. Podle jedné britské studie z roku 2007 si téměř polovina zaměstnanců nadnárodních firem ve Velké Británii stěžuje na neefektivní práci IT oddělení a třetina je považuje za brzdu firemních úspěchů. Každopádně musíme všichni uznat, že bez nich by jsme měli velké problémy a velmi často jsme rádi, že máme nějakého toho ajťáka po ruce. Důkazem jejich vysoké arogance můžou být i velmi vtipné, až zarážející vtípky, které nenechají nejednoho amatéra v klídku. Jako je například cedulka před dveřmi samotné kanceláře. Na ní stojí:

  • Lehká otázka: 100 Kč
  • Těžká otázka: 250 Kč
  • Blbá otázka: 500 Kč
  • Otázka, u které musíme myslet: 800 Kč
  • Otázka, co vyžaduje poradu: 1000 Kč

Pokud vás neodradí ani toto, můžete směle vstoupit a požádat o pomoc. Každopádně toto není jediný znak, který může pravého Ajťáka označovat. Jsou u i určité zásady a pravidla!

Desatero zákonů pravého Ajťáka

Zákon pořádku: "Ajťák" má v kanceláři zásadně bordel. Pořádek je přeci pro blbce a inteligent ovládá chaos. "Ajťák," který má v kanceláři pořádek, je tedy dle dané logiky buď blbec, nebo "kravaťák" (viz zákon č. 2), nebo (a to je nejčastější) obojí dohromady.

Zákon o hovně na práci: "Ajťáci" se dělí na "šroubováky" (technická/hardwarová podpora), "programátory" (opravdoví programátoři, nebo též "jen" softwarová podpora), "dráťáky" (síťaři) a "kravaťáky" (management IT oddělení). Každá z těchto skupin považuje sebe sama za nejdůležitější a prohlašuje o těch druhých, že je k ničemu, "má hovno co na práci" a že by se bez nich klidně obešla.

Zákon o nicnedělání: Stejně tak ani zaměstnanci ostatních oddělení firmy nechápou práci "ajťáků" a šíří o nich informace, že nic nedělají, jen pořád sedí a čumí do monitoru. Fakt, že mají zálohována svá data, síť je bezvadně nakonfigurovaná, počítače záplatované a všechno chodí, jak má, považují za samozřejmost, nikoli za kvalitně odvedenou práci IT oddělení.

Zákon telefonické komunikace: "Ajťák" nikdy nebere telefon po prvním zazvonění!! Vždy je totiž velice vytížen - buď musí nejprve dopít kávu, dočíst článek, dojet poslední okruh závodu v počítačové hře, nebo postřílet všechny nepřátele v daném levelu střílečky. Teprve poté, co jsou tyto důležité činnosti dokončeny, je možné přijmout hovor.

Zákon restartu: Při telefonickém rozhovoru "ajťák" vždy jako první krok navrhne restart počítače. Pokud nechcete být "ajťákem" považováni za "ten je nějakej chytrej, woe!", nikdy nevyslovujte větu "to už jsem zkusil a přesto to nefunguje!"

Zákon o čase: "Ajťák" nikdy, ale opravdu n-i-k-d-y nesmí přijít okamžitě po ohlášení závady! Uživatelé by si na tento přístup zvykli a vyžadovali by ho úplně vždy (a po každém), což je samozřejmě špatně!

Zákon pohybu: "Ajťák" pokud možno neopouští svou kancelář. Jestliže je k tomu donucen okolnostmi (např. došla voda na kafe), pohybuje se po chodbách rychlou chůzí a snaží se vyhnout všem živým bytostem, včetně psů, koček a akvarijních rybiček. Ví totiž, že si uživatelé po jeho spatření vybaví závady, které do té doby nepovažovali za důležité a tak je ani nehlásili. Klasická věta uživatele směrem k příliš pomalu se pohybujícímu "ajťákovi" začíná: "Když Tě vidím, nefunguje mi...."

Zákon zbylých šroubů: Pokud je nutná demontáž počítače, je jisté, že "ajťákovi" po opětovném smontování zbude několik bezprizorních šroubků. Právě tímto poznáte "ajťáka" od běžného uživatele - jen málokterý "ajťák" zašroubuje bočnici skříně na více, než jeden šroubek.

Zákon vzájemné blbosti: Setkají-li se dva "ajťáci" nikdy si nezapomenou postěžovat na to, jak jsou jejich uživatelé úplně blbí (případně se vzájemně trumfují nejhoršími případy ze své sbírky). Jestliže se setkají dva uživatelé, jejich hovor se určitě stočí na to, jak je blbý jejich "ajťák." Výsledek: blbí jsou asi všichni. Nejvíc samozřejmě "kravaťáci" (viz zákon č. 2).

Zákon sklerózy: Zavolat "ajťákovi" s tím, že se chcete připomenout se svým problémem a zeptat se "zda na vás nezapomněl", je zhruba stejně účelné, jako zeptat se pacientů na patologii, zda ještě nezemřeli.

Ajťák jako mistr svého oboru se musí velmi často potýkat s uživateli, jejichž úroveň znalosti a práce s počítačem je téměř nulová, což občas naše milé Ajťáky přivádí do rozpaků. Není nic horšího než nechápající, arogantní, naivní a rádoby ,,chytrý" uživatel, který nemá o daném problému ani ponětí. Vybral jsem pár velmi zajímavých, ale hlavně skutečných problému, které musely být vyřešeny.

Situace č.1:

BFU: Zdravím. Nefunguje mi počítač. IT: Dobrý den. Co přesně to nedělá? BFU: Nic. Mačkám vypínač a nic. IT: Aha. A svítí vám lampička na stole? BFU: Taky ne. IT: A funguje vám kávovar? BFU: Ne. A nesvítí ani světlo. IT: Tak to je totéž, co u nás. Nejde elektřina. Volejte elektrikáře. BFU: Ale mi nejde počítač!! Víte co? Přijďte se na to podívat, nemám moc času.

Situace č.2:

BFU: Dobrý den. Mám OBROVSKÝ problem!
IT: Povídejte.
BFU: Nejde mi spustit Word a já nemůžu pracovat a musím to mít hotové do oběda a jestli to nebude, tak…
IT: Zadržte, zkusíme se na to podívat spolu. Hlásí to něco?
BFU: Nic. A nemám vůbec ikonu na ploše.
IT: Podívejte se do koše. Do toho v pravém rohu plochy!
BFU: Jak?
IT: Dvakrát na něj klikněte.
BFU: Tam to je. Nechápu, kdo mi to tam dal. Ale stejně to nejde spustit!
IT: Vytáhněte si ho myší na plochu.
BFU: Díky, už to funguje.
IT: Hezký den.

Situace č.3:

BFU: Haló? Nejde mi pošta!
IT: Dobrý den. Kdo volá?
BFU: Nejde mi pošta!
IT: Ano, posílali jsme všem uživatelům e-mail, že nejde spojení k providerovi, ale usilovně se na tom pracuje. Musíte mít strpení.
BFU: Ale já potřebuju nutně poslat zprávu na centrálu!
IT: Nejde internet, ani elektronická pošta. Tudíž momentálně nepůjde poslat nic.
BFU: Vy mi nerozumíte! Já potřebuju poslat zprávu na centrálu. Měla tam být ráno v osm.
IT: Jednak je jedenáct a spojení nejde deset minut a jednak jak už jsem říkal, když nejde spojení, tak nic poslat nepůjde.
BFU: Dobře, jak myslíte. Tak já zavolám vašemu nadřízenému!
IT: V případě, že nejde připojení k providerovi, můžete volat třeba generálnímu a my s tím opravdu nic neuděláme. Ne, že bychom nechtěli, ale nemáme tu moc.
BFU: To se uvidí!
IT: Hezký den.

Jak můžete sami zpozorovat, ani se těm Ajťákům nedivím. Není lehké mít s příliš amaterskými uživateli tak velkou trpělivost. Nejčastějším řešením je restart počítače, tato rada prý pomůže minimálně třetině uživatelů. Každopádně doufám, že jsem vám tyto zajímavé lidi přiblížil a také věřím, že jste se dozvěděli něco nového.

Zdroj: www.blog.zarohem.cz

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

, - odpovědět
avatar
Skvělej článek, líp bych to nenapsal..
Ati co tu píší negativní komentáře, tak jsou buď nasraní ajťáci, kteří se podívali pravdě do očí, nebo naopak lamy, co nerozumí nčemu. 1
odpověděl(a)
avatar
Information Is Very Nice ^_^

http://bit.ly/2Rj7ZbP || http://bit.ly/2WMaPfw || http://bit.ly/2Zn0DXB ||
, :-) odpovědět
avatar
Když to bereme s nadhledem, hezký vtipný článek, co na pár minut zabaví. :-) Jinak není, co k tomu říct, když chce člověk odpočinkovou a zábavnou četbu, stačí si vygooglit slovo "ajťáci" a ať už čteme nějakou diskuzi dohadujících se lidí, nebo odlehčeně napsaný článek od člověka, co neměl nic lepšího na práci, vždy to na nějakou dobu zabije čas. :-)
odpověděl(a)
avatar
No super další dement to si vygogli kdyš ti nejede PC.
, ehm... odpovědět
avatar
Koukám, že někdo shlédl první díl IT Crowd... a hned podle toho popsal všechny ajťáky na světě :o) No ale není to trošku na škodu udělat si obrázek o určité skupině lidí jen díky seriálu, který je vtipně přitažený za vlasy ? :o))
icon odpověděl(a)
-pixel-
Dobrý den,
článek je samozřejmě přitažený za vlasy a je potřeba ho brát s určitou nadsázkou, ale nejedná se o náš článek. Jak uvádíme na konci, článek byl převzat.
odpověděl(a)
avatar
Is very unique too read, Thank You ^_^

http://bit.ly/2HmAEYG || http://bit.ly/2WxzMXE || http://bit.ly/2DUAw1K || http://bit.ly/2V9T4pC || http://bit.ly/2Vix0IE ||
odpověděl(a)
avatar
Is very unique too read, Thank You ^_^

http://bit.ly/2WehIWy || http://bit.ly/2HmAEYG || http://bit.ly/2WxzMXE || http://bit.ly/2DUAw1K
odpověděl(a)
avatar
Nice info sist,, ^_^

http://bit.ly/2YfPbwC || http://bit.ly/2WTuu8e || http://bit.ly/2WMaPfw || http://bit.ly/2F54BMN || http://bit.ly/2WpwfOx || http://bit.ly/2MahfzZ ||
, - odpovědět
avatar
Fakt moc hezkej článek. 1 Hledala jsem na internetu přesnou definici slova ,,Ajťák\" a tenhle je asi nejlepší! 9 5 Trošku mě zarazilo,že když nahoře píšete něco jako ,,jsou arogantní,myslí si,že jsou nejlepší,...\" atd.,mají takovou trpělivost vážně BLBÉMU uživateli vysvětlovat takovou základní chybu tak dlouho,v klidu atd.Jinak jsou to fakt borci,že to s tima debilama takhle dlouho vydrží řešit.